Projektowanie wnętrz z roku na rok staje się popularniejsze. Coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie projektanta wnętrz do pomocy w urządzeniu swojego mieszkania, domu lub innej inwestycji. Czy opłaca się to zrobić, czy może lepiej zająć się tym na własną rękę?

Korzyści z zatrudnienia projektanta wnętrz

+ SPRECYZOWANIE WIZJI

Zadaniem projektanta jest przelanie naszych oczekiwań, potrzeb i przyzwyczajeń na papier.

Często się zdarza, że poszczególni członkowie rodziny mają różne pomysły na wnętrze, a sztuką jest pogodzić wszystkich, zmienić niemożliwe w możliwe i jeszcze dodać coś od siebie. Projektant jest w tym przypadku katalizatorem, który przesieje ziarno od plew. Zawsze istnieje idealne rozwiązanie, a dobry architekt go znajdzie. 

+ DOŚWIADCZENIE

Architekci wykonali dziesiątki a czasem i setki projektów, więc posiadają doświadczenie, którego nie da się zdobyć inaczej niż przez praktykę. Pozwoli ono na bezproblemowe wykończenie wnętrza, ale także uchroni nas przed wieloma wpadkami. Projektanci zajmują się tym na co dzień. Wiedzą gdzie szukać materiałów, na co uważać, w co warto zainwestować, a czego unikać. 

Warto skorzystać z wiedzy doświadczonej osoby, zwłaszcza jeśli urządzasz swoje pierwsze mieszkanie.

+ WIEDZA TECHNICZNA

Architekt wnętrz posiada odpowiednią wiedzę techniczną, konstrukcyjną i budowlaną, aby wszelkie rozwiązania były bezpieczne i możliwe do wykonania. Nie każdy projektant ma wystarczającą wiedzę w tym kierunku, dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, kogo zatrudniamy. Zobacz:  Projektant wnętrz czy architekt wnętrz?

+ ZESPÓŁ

Dobre firmy projektowe nie działają w pojedynkę, ale pracują nad projektem w zespole. Dwie, albo nawet trzy osoby opracowujące nasze wnętrze przyniesie nam o wiele więcej korzyści, rozwiązań i pomysłów niż jeden projektant. 

+ WIZUALIZACJE

Wizualizacje komputerowe pozwalają zobaczyć dane wnętrze w różnych wariantach i kolorystyce, dzięki czemu unikniemy późniejszego rozczarowania. Poza tym łatwiej jest się zdecydować na ostateczną wersję, jeśli zobaczymy ją na własne oczy.

+ POMYSŁY

Architekt wnętrz zwykle ma w zanadrzu ciekawe pomysły, na które sami byśmy nie wpadli. Mogą to być rozwiązania techniczne, nowatorskie materiały, ukryte schowki, niebanalne sposoby na wykorzystanie ciasnych przestrzeni i wiele innych.

+ WYOBRAŹNIA

Dobrzy projektanci posiadają wyobraźnię przestrzenną potrzebną do zaprojektowania spójnego i funkcjonalnego wnętrza. Kreatywność artysty i racjonalizm inżyniera to siły pozwalające stworzyć niezwykłe wnętrze. Zobacz także:  Fantazja projektanta – na co należy uważać?

+ STYL

Przy projektowaniu ważne jest wyczucie stylu, szczególnie wtedy, kiedy chcemy w jednym wnętrzu połączyć elementy pochodzące z różnych stylów np. nowoczesnego i klasycznego. Należy to robić ostrożnie i ze smakiem, bo bardzo łatwo zamiast eleganckiego wnętrza może wyjść miszmasz. Doświadczony projektant ma wyobraźnię i wyczucie smaku, dzięki czemu podpowie co będzie ze sobą pasowało, a czego lepiej nie łączyć.

+ ZAKUPY

Projektant zwykle umawia się z Klientami w sklepach, aby mogli wspólnie obejrzeć, porównać i wybrać poszczególne elementy wyposażenia wnętrza np. płytki do łazienki, kanapę do salonu itp. Pomaga w doborze kolorów, faktur, tkanin i materiałów. Zna się także na jakości poszczególnych elementów i może polecić lub odradzić dane materiały, firmy i rozwiązania. Uwaga, koniecznie przeczytaj artykuł:  Ukryte koszty. Jak nie dać się naciągąnć projektantowi wnętrz?

+ OSOBISTY DORADCA

Projektant na czas projektowania staje się naszym osobistym doradcą, który z zaangażowaniem podchodzi do naszego projektu. Zależy mu na końcowym efekcie i naszym zadowoleniu. W każdej chwili możemy z nim porozmawiać, o coś zapytać lub rozwiać wątpliwości.

+ TERMINY ZAMÓWIEŃ

Projektant pomoże nam zgrać wszystkie zakupy i zamówienia we właściwym czasie. Unikniemy wtedy przestojów prac na budowie, bo np. musimy czekać 4 tygodnie na zamówione wczoraj drzwi. Więcej znajdziesz w artykule:  Jak zaplanować w czasie projekt wnętrz i remont?

+ NADZÓR AUTORSKI

Wiele firm oferuje możliwość nadzoru autorskiego nad projektem. W skrócie polega on na dopilnowaniu czy wykonawcy realizują wszystko zgodnie z projektem. Warto skorzystać z tej opcji, bo będziemy mieli pewność, że prace aranżacyjne przebiegną pomyślnie.

+ POLECENIE FACHOWCÓW

Architekci zwykle współpracowali już z wieloma wykonawcami i mogą polecić najlepszych. Unikamy wtedy ryzyka, że trafimy na kiepską ekipę wykonawców, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami i stratą czasu.

+ OSZCZĘDNOŚCI

Zainwestowanie kilku tysięcy złotych w projekt wnętrz może się zwrócić. Dobrze wykonany projekt sprawi, że nie trzeba będzie później robić kosztownych przeróbek np. przeniesienie ścian poprawki w instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej itp. Nie przeinwestujemy też w drogie materiały czy markowe meble, które nie zawsze muszą być wysokiej jakości. Natomiast przy pomocy projektanta unikniemy problemów z doborem właściwych wykonawców i związanych z tym dodatkowych kosztów, gdyby ekipa się nie sprawdziła.

+ FORMALNOŚCI

Architekci mogą pomóc nam w załatwianiu formalnych aspektów inwestycji, takich jak wizyty w urzędach, sanepidzie, czy u konserwatora zabytków.

Zobacz inne porady