Przed skorzystaniem z usług projektowania wnętrz należy zwrócić uwagę czy zatrudniamy architekta czy projektanta. Wbrew pozorom różnica jest duża i może zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia, zaczynając od projektu, poprzez jego realizację, aż do uzyskania końcowego efektu.
Projektantem można nazwać każdą osobę, która na co dzień zajmuje się projektowaniem.
Nie musi mieć odpowiedniego wykształcenia, specjalistycznych umiejętności, ani posiadać nawet podstawowej wiedzy technicznej. Nie musi być inżynierem ani architektem. Nie musi nawet pracować w żadnym biurze projektowym ani prowadzić własnej działalności gospodarczej.
Praktycznie każdy może zostać projektantem. Zdarza się, że projektantami zostają osoby, które mają wykształcenie w zupełnie innym kierunku, a swoją wiedzę o wnętrzach czerpią z internetu czy szybkiego kursu projektowania.
Z projektantami mamy zazwyczaj do czynienia w sklepach z materiałami budowlanymi, które oferują dodatkową, często gratisową, usługę projektowania.
To projektant, który jest także architektem. Ukończył kilkuletnie studia architektoniczne podczas których zdobył odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz wstępne doświadczenie na praktykach zawodowych.
Mamy dwa rodzaje architektów wnętrz. Osoby które ukończyły politechnikę i uzyskały tytuł inżyniera oraz osoby po akademii sztuk pięknych.
Inżynierowie architekci posiadają kompleksową wiedzę techniczną dotyczącą całych budynków, konstrukcji, instalacji i materiałów, która jest niezwykle przydatna przy projektowaniu wnętrz. Posiadają wyobraźnię przestrzenną, zmysł artystyczny i wyczucie stylu.
Architekci wnętrz po ASP są zazwyczaj bardzo utalentowani plastycznie, kształcą się bardziej pod kątem artystycznym. Skupiają się na samych wnętrzach, a nie na całych budynkach. Głównie pod kątem estetyki, ale posiadają także odpowiednią wiedzę aby przygotowywać dokumentację techniczną.
Zdarza się również, że wnętrzami zajmują się absolwenci architektury krajobrazu czy zieleni. Warto zwrócić na to uwagę, bo pomimo posiadania wykształcenia architektonicznego, mogą nie mieć wystarczającej wiedzy, aby zajmować się wnętrzami, których nie obejmował ich zakres kształcenia.
Każdy architekt to projektant, ale nie każdy projektant to architekt.
Zazwyczaj, choć nie zawsze, projektanci oferują niższą cenę za swoje usługi niż architekci. Klienci którzy chcą zaoszczędzić często z tego powodu wybierają projektantów. Niestety skutek może być zupełnie odwrotny, bo projekt przygotowany przez niekompetentną osobę może okazać się niepotrzebną stratą pieniędzy, czasu i nerwów.
Jeżeli zależy nam na profesjonalnej usłudze i współpracy, warto więc skorzystać z pomocy architekta.
Oczywiście, jak w każdym innym przypadku, tak i tutaj występują wyjątki od reguły. Można trafić na wspaniałego projektanta albo niekompetentnego architekta. Dlatego trzeba kierować się także zdrowym rozsądkiem. Oprócz wykształcenia jest jeszcze wiele innych aspektów, na które dobrze zwrócić uwagę. Przeczytaj artykuł: Jak wybrać architekta wnętrz?