Gdy już zdecydujemy się na współpracę z architektem wnętrz, pozostaje kwestia wyboru konkretnego projektanta. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Poszukiwania projektanta rozpocznij od… swoich znajomych. Zastanów się czy znasz kogoś, kto korzystał z usług architekta wnętrz. Jeśli tak – to skorzystanie z polecenia będzie najprostszy rozwiązaniem. A jeśli nie znasz nikogo takiego – poszukaj w Internecie pod hasłem projektowanie wnętrz Lublin, Warszawa itp.
Gdy uda Ci się namierzyć kilka ciekawych stron, czas na kolejny krok. Porównywanie ofert. Poniżej znajdziesz listę 11 rzeczy, które ułatwią wybór najlepszego projektanta.
1 – PORTFOLIO
Podstawowa sprawa to portfolio. Znajdziesz w nim dotychczasowe projekty w formie wizualizacji oraz zdjęć z realizacji. Zwróć uwagę czy projektant zamieszcza jakiekolwiek realizacje, czy tylko wizualizacje. W drugim przypadku może wynikać to z niewielkiego doświadczenia lub… braku czasu na zrobienie zdjęć.
Przejrzenie portfolio pozwoli Ci ocenić jakość prac, styl projektanta i jego dotychczasowy dorobek. Duża liczba projektów przekłada się na większe doświadczenie.
2 – DOŚWIADCZENIE
Kolejna rzecz, która powinna nas zainteresować, to jak długo dana firma zajmuje się projektowaniem. Jest nowa, czy działa już kilka lat? Ile projektów wykonali? Jakie to projekty? Duże kompleksy czy pojedyncze pomieszczenia? Tylko mieszkania czy też inne obiekty? Możesz o to zapytać lub przejrzeć dokładnie portfolio.
3 – WYKSZTAŁCENIE
Sprawdź czy dany projektant posiada odpowiednie kwalifikacje i jakie ma wykształcenie. Czy jest architektem? Czy skończył kilkuletnie studia czy roczny kurs projektowania. Na czym polega różnica znajdziesz w artykule: Projektant wnętrz czy architekt wnętrz?
Zdarza się, że projektant nie jest architektem co może mieć negatywny wpływ na jakość projektu, a w szczególności na jego stronę techniczną – niedopracowane rysunki techniczne, lub nawet całkowity ich brak. Dokumentacja techniczna powinna być opracowywana przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę i umiejętności, gdyż jest niezbędna do realizacji projektu.
4 – WIZUALIZACJE
Wysoka jakość komputerowych wizualizacji ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to one ostatecznie odzwierciedlają wygląd wnętrza. Niskiej jakości wizualizacje nie oddają prawdziwych kształtów kolorów, cieni, faktur itp. Dobre natomiast przypominają zdjęcie a ich stworzenie wymaga znacznie większego nakładu pracy i zaawansowanych umiejętności po stronie projektanta. Dzięki wizualizacjom nie musisz sobie wyobrażać efektu końcowego – po prostu go widzisz. Warto się także dowiedzieć czy ilość wizualizacji do projektu jest ograniczona oraz ile poszczególnych ujęć otrzymamy do każdego pomieszczenia.
Przykładowe wizualizacje firmy Miliart Studio (po lewej) oraz realizacje (po prawej).
Pomiędzy dobrymi wizualizacjami a realizacją trudno jest znaleźć różnice.
5 – ZAKRES PRAC
Często możemy spotkać się z różnymi wariantami projektów, wersjami standard, premium itp. Oznaczone są w ten sposób różne zakresy prac. Projekt podstawowy może zawierać tylko niektóre usługi. Dlatego upewnijmy się, co dokładanie wchodzi w zakres usług. Ma to istotny wpływ na końcową cenę projektu.
6 – ZESPÓŁ
Zorientuj się czy projektant pracuje sam czy w zespole? Zespół zawsze ma przewagę nad pojedynczą osobą. Oznacza więcej pomysłów, szybszy czas realizacji, a często także damski i męski punkt widzenia (jeśli w zespole jest projektantka i projektant).
Niektórzy do swojego zespołu zaliczają księgową, a nie o taki zespół nam chodzi. Zapytaj się ilu projektantów będzie obecnych na każdym spotkaniu.
7 – UMOWA
Sprawdź czy projektant podpisuje wcześniej umowę. Jeśli tłumaczy, że umowa jest niepotrzebna – to nie mamy do czynienia z profesjonalistą.
Podpisanie umowy chroni obie strony. Umowa zawiera zakres usług, warunki współpracy, cenę końcową itp. Dzięki temu mamy pewność, że projektant jest naprawdę zobowiązany do wykonania projektu i bierze sprawę na poważnie.
8 – NADZÓR AUTORSKI
Większość architektów oferuje nadzór autorski nad projektem, czyli sprawdzanie czy prace wykończeniowe przebiegają zgodnie z projektem. Dowiedz się czy cena zawiera nadzór autorski i jak dokładnie będzie wyglądał.
9 – SPOTKANIA
Dowiedz się jak wyglądają spotkania i gdzie się odbywają. Niektórzy umawiają się wyłącznie w swoim biurze, co może oznaczać konieczność dojazdów. Spotkania mogą też odbywać się tylko w określonych godzinach (np. 8:00-16:00), co nie każdemu jest na rękę.
Szukaj projektantów, którzy są elastyczni co do miejsca i czasu spotkań. Wielu klientów preferuje spotkania we własnym mieszkaniu po godzinach pracy (np. po 17:00), bo jest to dla nich najwygodniejsze i nie muszą tracić czasu na dojazdy. Inni wybierają spotkania online. Dlatego upewnij się, że spotkania z wybranym projektantem nie będą uciążliwe.
10 – OPINIE
Przed skorzystaniem z usług projektanta warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Nie należy ufać w 100% wszystkim opiniom, ale stanowią one pewną podstawę do wyciągnięcia dalszych wniosków.
Jeśli ktoś ma same dobre opinie i po rozmowie z nim mamy pozytywne wrażenia, to powinno być w porządku. Jeśli ktoś ma negatywne opinie, to możemy dopytać o co chodziło, bo czasem ludzie potrafią mocno zniekształcić prawdę.
Opinie mogą więc być pomocne, ale należy je zweryfikować.
11- CENA
Ostatni element, który może wydawać się najistotniejszy to cena usług. Porównując ceny upewnij się, że podawane ceny są cenami BRUTTO. 100 zł netto i 123 zł brutto – to dokładanie to samo. Niektórzy przy wycenie projektu podają wartość netto – a inni brutto, dlatego zwróć na to uwagę.
Najczęściej projekty są wyceniane na podstawie metrażu. Na pierwszy rzut oka „rozrzut” cenowy jest ogromny. Możemy znaleźć oferty za 30 zł/m2 lub takie za 300 zł/m2. Dlatego należy porównać sobie dziesięć wcześniej wymienionych punktów, aby wiedzieć za co płacimy.
Następnym krokiem jest kontakt mailowy lub telefoniczny z wybranymi projektantami. Celem tego kontaktu powinno być dopytanie się o najważniejsze sprawy i umówienie na pierwsze spotkanie twarzą w twarz.
Pierwsze spotkanie jest ważne, ponieważ jest to przedsmak dalszej współpracy z projektantem. Zwróć uwagę czy dobrze Ci się z nim rozmawia i czy się rozumiecie. W ten sposób upewnisz się czy jest to osoba, której szukasz. Takie spotkanie najczęściej jest darmowe i niezobowiązujące.
Nie obawiaj się przetestować kilku projektantów z różnych przedziałów cenowych. Zorientujesz się wtedy w różnicy pomiędzy ich podejściem do projektowania i stopniem profesjonalizmu.