Zaletą zatrudnienia architekta wnętrz jest to, że proponuje on rozwiązania, na które nigdy sami byśmy nie wpadli. Czasem są to drobne zmiany, a czasem całkowite przewrócenie wszystkiego do góry nogami, które wszystkie zmienia. Sprawia, że przestrzeń zyskuje „to coś”, czego nigdy nie zyskałaby bez pomocy profesjonalisty.
W projektowaniu, tak samo jak i w każdej innej dziedzinie – możemy znaleźć profesjonalistów, którzy dobrze znają się na swojej pracy. Posiadają również odpowiednie narzędzia, programy komputerowe i niezbędne umiejętności. Możemy korzystać z ich pomocy lub działać na własną rękę. Pytanie co będzie korzystniejsze? Czy w tym przypadku potrzebuję specjalisty, czy dam sobie radę samodzielnie? Co mogę zyskać zatrudniając architekta?
Dobremu specjaliście czasem wystarczy kilka sekund, żeby na projekcie technicznym budynku znaleźć coś, co może Cię zaskoczyć. Na przykład może się okazać, że w domu, który już zaczynamy budować, zaprojektowane są bardzo niewygodne schody. Nie dość, że nic nie będzie się dało wnieść mebli na piętro, to jeszcze mogą być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci (np. schody zabiegowe). Tego typu sytuacje często zdarzają się kiedy kupujemy gotowy projekt domu „z katalogu”. Wchodząc na własną budowę możemy się mocno zaskoczyć, że to co widzimy wygląda zupełnie inaczej, niż to czego oczekiwaliśmy.
Dobry architekt wnętrz w porę (o ile odpowiednio wcześnie zdecydujesz się na projekt) znajdzie wadę projektu. Jeżeli jest dodatkowo inżynierem, może przeprojektować schody tak, żeby były wygodne i funkcjonalne.
Wszystkie wnętrza, a w szczególności te o niedużej powierzchni, powinny być urządzone w maksymalnie funkcjonalny sposób. Przykładowo: estetycznie schowane szafki, których na pierwszy rzut oka nie widać. Samodomykające się wygodne szuflady. Wysuwany dodatkowy blat roboczy. Pojemne schowki pod łóżkiem. Przesuwne ścianki. Idealnie dopasowane wyposażenie wnętrz szaf, czy nawet wygospodarowanie miejsca na całą garderobę. Dodatkowo jeszcze odpowiednie oświetlenie tych wszystkich elementów. Dobranie wytrzymałych materiałów i zadbane o to, żeby wszystko dało się łatwo posprzątać.
Aby pogodzić te wszystkie elementy potrzeba dużego zaangażowania, sporej wiedzy i wyobraźni przestrzennej. Jednak nawet to czasami nie wystarczy. Stworzenie przez architekta dokładnego komputerowego modelu pomieszczenia połączone z jego wiedzą i doświadczeniem może zaowocować niezwykle funkcjonalnym i estetycznym wnętrzem.
Oświetlenie LED staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Jest niezwykle efektowne, dlatego wykorzystuje się je jako oświetlenie dekoracyjne.
W kuchni do oświetlenia blatu roboczego często umieszcza się oświetlenie LED. Nic specjalnego, przecież to standardowe rozwiązanie. Ale czy wiesz, że takie światło możesz zapalać bezdotykowo przez machnięcie ręki? Wystarczy czujnik ruchu za dosłownie kilkanaście złotych… Jest to bardzo proste i funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy włączyć oświetlenie w trakcie pracy nawet z brudnymi rękami.
Projektowanie wnętrz na własną rękę może się udać, jeżeli posiada się odpowiednie predyspozycje i duży zapas czasu. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie wpaść na najlepsze rozwiązania. Dlatego współpraca z architektem może okazać się bardzo dobrym posunięciem odmieniając nasze mieszkanie lub dom „nie do poznania”.